شرکت مهندسی گسترش سامانه امن

آرکا (Complex Event Processing Platform)​​​​​​​

پردازش رویداد روشی است برای ردیابی و تجزیه و تحلیل (پردازش) جریان های اطلاعات (داده ها) در مورد اتفاقات گوناگون است. پردازش رویداد پیچیده یا CEP شامل مجموعه‌ای از مفاهیم و تکنیک‌های توسعه‌یافته در اوایل دهه 1990 برای پردازش رویدادهای بلادرنگ و استخراج اطلاعات از جریان رویدادها به هنگام رسیدن است. هدف از پردازش رویدادهای پیچیده، شناسایی رویدادهای معنادار (مانند فرصت ها یا تهدیدها) در موقعیت های بلادرنگ و پاسخ دادن به آنها در سریع ترین زمان ممکن است.
این رویدادها ممکن است در لایه‌های مختلف یک سازمان به عنوان سرنخ‌های فروش، سفارش‌ها یا تماس‌های خدمات مشتری رخ دهند. یا ممکن است آیتم‌های خبری، پیام‌های متنی، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، فیدهای بازار سهام، گزارش‌های ترافیک، گزارش‌های آب و هوا، یا انواع دیگر داده‌ها باشند. یک رویداد همچنین ممکن است به عنوان یک "تغییر حالت" تعریف شود، زمانی که اندازه گیری از آستانه از پیش تعریف شده زمان، دما یا مقدار دیگر فراتر رود.
تحلیلگران پیشنهاد کرده اند که CEP به سازمان ها راه جدیدی برای تجزیه و تحلیل الگوها در زمان واقعی ارائه می دهد و به طرف تجاری کمک می کند تا با بخش های IT و خدمات ارتباط بهتری برقرار کند. CEP از آن زمان به یک فناوری توانمند در بسیاری از سیستم‌ها تبدیل شده است که برای انجام اقدامات فوری در پاسخ به جریان‌های ورودی از رویدادها استفاده می‌شود. امروزه در بسیاری از بخش‌های تجارت از جمله سیستم‌های معاملاتی بازار سهام، دستگاه‌های تلفن همراه، عملیات اینترنتی، کشف تقلب، صنعت حمل‌ونقل و جمع‌آوری اطلاعات دولتی، برنامه‌های کاربردی وجود دارد.
آرکا متکی به تکنیک ها زیر است:

تشخیص الگوی رویداد
انتزاع رویداد
فیلتر کردن رویداد
تجمع و تحول رویداد
مدلسازی سلسله مراتب رویدادها
تشخیص روابط (مانند علیت، عضویت یا زمان بندی) بین رویدادها
انتزاع فرآیندهای رویداد محور

.
.
.

.
.
.


.